„A család azt jelenti, megosztjuk egymással a hibáinkat, a tökéletlenségeinket és az érzéseinket, miközben nem szűnünk meg szeretni egymást. De még ha szeretet árad belőlünk, akkor sem vagyunk mindig szeretetre méltók. Ha pedig nem vagyunk tökéletesek, lényeges, hogy meg tudjuk bocsátani önmagunknak és másoknak. Azután másnap reggel elölről kezdünk mindent. Olyan folyamat ez, mint a[…] olvass tovább…” (BernieSiegel)

„Amikor úgy érezzük, hogy elakadtunk és zűrzavar uralkodik körülöttünk, a legjobb háttérbe lépni egy kicsit, időt szánni a gondolkodásra, és emlékezetünkbe idézni a végcélt: Valójában mitől leszünk boldogok? Aztán ezek alapján fogjuk újrafogalmazni, mi a legfontosabb számunkra.” (Buddha)

„Azok a kifejezések, amelyekkel másokat jellemzünk, keveset mond el róluk, de nagyon sokat rólunk.” (C. Houghton)

„Akkor szeress, amikor legkevésbé érdemlem. Mert akkor van rá nagy szükségem.” (kínai közmondás)

„A szeretet két ember között azt jelenti, hogy a másik öröme, jó érzései (…) fontosabb, mint az enyém. A  szeretet lemondást jelent az önző, egocentrikus életvitelről. A szeretet szívesen vállalt áldozatokkal jár utólagos számlabenyújtások, megbánások nélkül. A szeretet – ha már megszűnt is – visszaragyog a múltból, mint az élet legfontosabb ajándéka. Még egyszerűbben: a[…] olvass tovább…” (Popper Péter)

„Amikor nagy csalódás ér bennünket, azt hisszük, itt a világ vége. Holott lehet, hogy épp egy nagy kaland veszi kezdetét.” (Buddha)

„A boldogságot nagyon könnyű elhalasztani. Gondolhatod, hogy még ez kell hozzá, meg az kell hozzá. Ha nem kapsz észbe időben, így telik el az élet. A hiány érzékelésében. Vedd észre, hogy mi az, amiért hálás lehetsz már most, és fókuszálj a céljaidra.” (Arató Mónika)

„Mondjuk, az élet az olyan, hogy én itt állok, és millió labda jön felém. Vannak kék labdák, piros labdák, fehér labdák, fekete labdák, mindenféle színű labdák repülnek felém. Ha van egy ideálom, akkor az olyan, mintha azt mondanám, hogy nekem fekete labdák kellenek. S akkor hiába jön felém mindenféle labda, egyik sem kell, várom a fekete labdákat,[…] olvass tovább…” (Feldmár András)

„Egy idő után megtanulod a finom különbségtételt a kézfogás, és az önfeláldozás között… És megtanulod, hogy a vonzalom nem azonos a szerelemmel, és a társaság a biztonsággal… És kezded megérteni, hogy a csók nem pecsét, és a bók nem esküszó… És hozzászoksz, hogy emelt fővel és nyitott szemmel fogadd a vereséget: a felnőtt méltóságával, nem pedig[…] olvass tovább…” (Shoffstl, Veronica A.)

„Sokkal könnyebb másokat vádolni, a körülményeket vagy a kondicionálásunkat okolni akkor, ha úgy érezzük, megrekedtünk. Ha azt állítom, hogy nem tehetek semmiről, erőtlen áldozattá teszem magam. Ha tényleg javítani akarok a helyzeten, akkor azon az egy dolgon kell változtatnom, ami fölött valódi hatalmam van – saját magamon.” (Stephen R. Covey)

„Szülőként is gyakran kerülünk olyan helyzetbe, amikor gyermekeink úgy érezhetik, hogy számunkra nem ők, hanem a feltételhez kötött elvárásaink a fontosabbak. Válaszként ilyenkor kérlelhetetlen küzdelembe kezd a gyerek is, küzd a jogáért, hogy megőrizhesse saját személyiségét, egyéniségét, hiszen a feltétel nélküli szeretet vágyja.” (Stephen R. Covey)

„Megtanulni élni nem más, mint megtanulni elengedni.” (Buddha)

„Szeretlek, mert ahogy kezed végig simított lelkemen, nem a sok bolond, kicsinyes gyengeségre ügyelt miket lehetetlen nem észrevenni, hanem kibontotta azt a ragyogó szépséget, amit eddig senkinek sem volt türelme felkutatni.” (Roy Croft)

„Minden életkornak megvannak a maga örömei, de ezeket sajnos mindig megkésve ismerjük fel.” (Pablo Picasso)

„Az életnek addig van értelme, amíg az ember szeretetet tud adni, és ami annál is sokszor nehezebb: képes szeretetet elfogadni is. Van, amikor a szeretet apró kis gesztusaink elfogadása nagyobb tett, mint önzetlenül adni. Amikor szeretetet adunk, akkor – mint kezdeményezők – az erő pozíciójában érezzük magunkat, s gyakran nem teszünk mást, mint szolid öntudatossággal[…] olvass tovább…” (Simon András: Szeretetközelben)

Családokat érintő tanácsadás

Családi krízisek

A családi tanácsadás során a beszélgetés segít tudatosítani és módosítani azokat a hibás kommunikációs- és viselkedésmódokat, amik a párkapcsolati vagy családi gondokat okozzák. Ha az egyén tünete mögött a családi viszonyokban, kommunikációban kialakult probléma áll, akkor célszerű szakemberhez fordulni. A tanácsadás során a hangsúly a családi kapcsolatok feltérképezésén és formálásán van. A családi kapcsolatok és kommunikáció rendezése által a családtagok egyéni problémái oldódnak, vagy teljesen megszűnnek.

Mi állhat a családi problémák hátterében? 

Lehet romboló hatású pld. a szülői modell hiánya, vagy a hibás szülői minták átvétele. A család belső működése, a különböző otthonról hozott szerepek, sztereotípiák, beállítódások, a családtagok érdek ellentétei, a különböző felfogások a család működését illetően – mint gyermeknevelés, problémamegoldás, erkölcsi kérdések -, mind konfliktusokhoz vezetnek.

A kapcsolatok 60-70%-a megmenthető tanácsadással. A kapcsolati tanácsadás elmélyíti önmagunk és családtagjaink megismerését, segít feltárni a konfliktusok gyökerét s a folyamat során egy olyan kommunikációs mód elsajátítására is sor kerül, amit a család tagjai egész további életükben sikerrel alkalmaznak.

A családot érintő szolgáltatásaim:

  • egyéni tanácsadás
  • kapcsolati tanácsadás
  • gyereknevelési tanácsadás
  • konfliktuskezelő tanácsadás
  • életvezetési tanácsadás

Mikor javasolt szakemberhez fordulni szülőként?

  • Ha bizonytalannak érzik magukat, kilátástalannak ítélik helyzetüket.
  • Ha kisgyermekkori problémákkal küzdenek (hiszti, nehezen irányítható viselkedés, ellenálló viselkedés, szobatisztaság kialakulása, elalvás körüli nehézségek.)
  • Ha komoly gondot okoz gyermeke közösségbe kerülése vagy egyik közösségből másikba való áthelyezése.
  • Ha úgy érzi, nem tud megfelelő korlátokat szabni gyermekének, bizonytalan a büntetés/jutalmazás helyességét illetően.
  • Ha gyermekeit túlzott testvérféltékenység jellemzi.
  • Ha szülőként úgy érzik, nem tudnak eleget kamasz gyermekük hétköznapjairól, viselkedésével nem nagyon tudnak mit kezdeni, magatartása általában nehezen kezelhető.
  • Ha gyermeke viselkedése, hangulata, szokásai hirtelen megváltoztak.
  • Ha gyermeke és az Ön kapcsolata megromlott és ezen változtatni szeretne.
  • Ha baleset, haláleset, terhesség történt, vagy rendszeresen késik (iskolából, otthonról).
  • Amikor szembeszáll, szemtelen, rendszeresen hazudozik, letagad.
  • Ha gyermeke kimaradozik valós magyarázat nélkül.
  • Tartós tanulási zavar, magatartászavar, iskolakerülés, rossz társaságba csöppenés esetén.
  • Mikor elhanyagolja a kötelezettségeit, rossz hírek érkeznek az iskolából, ismeretlen helyekre jár.
  • Amikor nagy döntésre készülnek: felvételi, költözés, válás.
  • Gyermeknél felbukkanó, orvosilag nem magyarázható vagy kezelhető tünet.

Felvilágosítás és időpont egyeztetés:
Tel.: +36/70-380-3634
email: bajnok.aniko@parkovacs.hu