„Vízcseppek vagyunk, jelentéktelen szürke kis parányok mind, mindannyian. Néha fent vagyunk, néha lesüllyedünk. Tenger az élet. Mindannyian keresünk mindig, keresünk egy másik vízcseppet a nagy, szörnyű óceánban. Néha megtaláljuk. Összesimulunk egy pillanatra, aztán jön egy hullám és felkap, vagy leránt a mélybe, és mi keresünk, újra tovább.” (Wass Albert)

„Amit helyesnek tartasz, jobb, ha elengeded, hogy mások is maguktól rájöhessenek a dolgok helyességére, akár másképpen, mint ahogy gondolnád.” (Stephen R. Covey)

„A te dolgod nem az, hogy a szerelmet kutasd, csupán annyit kell tenned, hogy megkeresel minden akadályt önmagadban, melyeket az útjába állítottál.” (Rumi)

„A szeretet két ember között azt jelenti, hogy a másik öröme, jó érzései (…) fontosabb, mint az enyém. A  szeretet lemondást jelent az önző, egocentrikus életvitelről. A szeretet szívesen vállalt áldozatokkal jár utólagos számlabenyújtások, megbánások nélkül. A szeretet – ha már megszűnt is – visszaragyog a múltból, mint az élet legfontosabb ajándéka. Még egyszerűbben: a[…] olvass tovább…” (Popper Péter)

„Ezért mindig nehéz élni, mert minden alkalommal, amikor valamire igent mondunk, akkor számtalan dologra mondunk nemet. Hiszen egyszerre csak egy dolgot valósíthatunk meg.” (Feldmár András)

„Semmi nem érkezik idejében, semmit nem ad az élet akkor, amikor felkészültünk reá. Sokáig fáj ez a rendetlenség, ez a késés. Azt hisszük, játszik velünk valaki. De egy napon észrevesszük, hogy csodálatos rend és rendszer volt mindenben … Két ember nem találkozhat egy nappal sem előbb, csak amikor megértek e találkozásra … Megértek, nem éppen[…] olvass tovább…” (Márai Sándor: Eszter hagyatéka)

„Annyi kísértés van, hogy lehangolódj. Történik valami, vagy épp nem történik. Bármitől újra el lehet kezdeni félni. De nálad van a hatalom, ha másképp döntesz, ott a pillanatban. Kezedbe veszel egy pozitívkönyvet, adsz egy ölelést, teszel valamit a félelem ellen, a szeretetért. És újra nálad van az Univerzum leghatalmasabb energiája.” (Arató Mónika)

„Ha elölről kezdhetném a gyermeknevelést, fenyegetés helyett festegetésre használnám a kezemet. Példálózás helyett példát mutatnék. Nem siettetném a gyereket, hanem hozzá sietnék. Nem a nagyokost játszanám, hanem okosan játszanék. Komolykodás helyett komolyan venném a vidámságot. Kirándulnék, sárkányt eregetnék, Réten kószálnék, bámulnám a csillagokat. A civakodás helyett a babusgatásra összpontosítanék. Nem erőszakoskodnék a gyerekkel, hanem a[…] olvass tovább…” (DianeLoomans)

„Sokkal könnyebb másokat vádolni, a körülményeket vagy a kondicionálásunkat okolni akkor, ha úgy érezzük, megrekedtünk. Ha azt állítom, hogy nem tehetek semmiről, erőtlen áldozattá teszem magam. Ha tényleg javítani akarok a helyzeten, akkor azon az egy dolgon kell változtatnom, ami fölött valódi hatalmam van – saját magamon.” (Stephen R. Covey)

„A család ereje, akár egy hadsereg ereje, az egymás iránti hűségen áll.” (Mario Puzo)

„Szülőként is gyakran kerülünk olyan helyzetbe, amikor gyermekeink úgy érezhetik, hogy számunkra nem ők, hanem a feltételhez kötött elvárásaink a fontosabbak. Válaszként ilyenkor kérlelhetetlen küzdelembe kezd a gyerek is, küzd a jogáért, hogy megőrizhesse saját személyiségét, egyéniségét, hiszen a feltétel nélküli szeretet vágyja.” (Stephen R. Covey)

„Amikor úgy érezzük, hogy elakadtunk és zűrzavar uralkodik körülöttünk, a legjobb háttérbe lépni egy kicsit, időt szánni a gondolkodásra, és emlékezetünkbe idézni a végcélt: Valójában mitől leszünk boldogok? Aztán ezek alapján fogjuk újrafogalmazni, mi a legfontosabb számunkra.” (Buddha)

„Egy kapcsolatból olyan súlytalanul kellene leválni, mint ahogy a levelét engedi el a fa, vagyis csak akkor, ha ez már érzelmileg lehetséges. Akkor kezdjen hullani a szirom, ha már bennünk is meghalt a virág.” (Popper Péter)

„A szeretet: Ha igazán feltételek és irányítási vágy nélkül szeretünk valakit, azzal állandóságot, biztonságérzetet nyújtunk neki, megerősítjük azonosságtudatát, növeljük a biztonságérzetét, javítjuk önértékelését. Megadjuk neki azt a szabadságot, hogy belső erkölcsi parancsait kövesse, ahelyett, hogy a körülményeire és korlátaira reagálna.” (Stephen R. Covey)

„Minden életkornak megvannak a maga örömei, de ezeket sajnos mindig megkésve ismerjük fel.” (Pablo Picasso)

Családokat érintő tanácsadás

Családi krízisek

A családi tanácsadás során a beszélgetés segít tudatosítani és módosítani azokat a hibás kommunikációs- és viselkedésmódokat, amik a párkapcsolati vagy családi gondokat okozzák. Ha az egyén tünete mögött a családi viszonyokban, kommunikációban kialakult probléma áll, akkor célszerű szakemberhez fordulni. A tanácsadás során a hangsúly a családi kapcsolatok feltérképezésén és formálásán van. A családi kapcsolatok és kommunikáció rendezése által a családtagok egyéni problémái oldódnak, vagy teljesen megszűnnek.

Mi állhat a családi problémák hátterében? 

Lehet romboló hatású pld. a szülői modell hiánya, vagy a hibás szülői minták átvétele. A család belső működése, a különböző otthonról hozott szerepek, sztereotípiák, beállítódások, a családtagok érdek ellentétei, a különböző felfogások a család működését illetően – mint gyermeknevelés, problémamegoldás, erkölcsi kérdések -, mind konfliktusokhoz vezetnek.

A kapcsolatok 60-70%-a megmenthető tanácsadással. A kapcsolati tanácsadás elmélyíti önmagunk és családtagjaink megismerését, segít feltárni a konfliktusok gyökerét s a folyamat során egy olyan kommunikációs mód elsajátítására is sor kerül, amit a család tagjai egész további életükben sikerrel alkalmaznak.

A családot érintő szolgáltatásaim:

  • egyéni tanácsadás
  • kapcsolati tanácsadás
  • gyereknevelési tanácsadás
  • konfliktuskezelő tanácsadás
  • életvezetési tanácsadás

Mikor javasolt szakemberhez fordulni szülőként?

  • Ha bizonytalannak érzik magukat, kilátástalannak ítélik helyzetüket.
  • Ha kisgyermekkori problémákkal küzdenek (hiszti, nehezen irányítható viselkedés, ellenálló viselkedés, szobatisztaság kialakulása, elalvás körüli nehézségek.)
  • Ha komoly gondot okoz gyermeke közösségbe kerülése vagy egyik közösségből másikba való áthelyezése.
  • Ha úgy érzi, nem tud megfelelő korlátokat szabni gyermekének, bizonytalan a büntetés/jutalmazás helyességét illetően.
  • Ha gyermekeit túlzott testvérféltékenység jellemzi.
  • Ha szülőként úgy érzik, nem tudnak eleget kamasz gyermekük hétköznapjairól, viselkedésével nem nagyon tudnak mit kezdeni, magatartása általában nehezen kezelhető.
  • Ha gyermeke viselkedése, hangulata, szokásai hirtelen megváltoztak.
  • Ha gyermeke és az Ön kapcsolata megromlott és ezen változtatni szeretne.
  • Ha baleset, haláleset, terhesség történt, vagy rendszeresen késik (iskolából, otthonról).
  • Amikor szembeszáll, szemtelen, rendszeresen hazudozik, letagad.
  • Ha gyermeke kimaradozik valós magyarázat nélkül.
  • Tartós tanulási zavar, magatartászavar, iskolakerülés, rossz társaságba csöppenés esetén.
  • Mikor elhanyagolja a kötelezettségeit, rossz hírek érkeznek az iskolából, ismeretlen helyekre jár.
  • Amikor nagy döntésre készülnek: felvételi, költözés, válás.
  • Gyermeknél felbukkanó, orvosilag nem magyarázható vagy kezelhető tünet.

Felvilágosítás és időpont egyeztetés:
Tel.: +36/70-380-3634
email: bajnok.aniko@parkovacs.hu