„A család azt jelenti, megosztjuk egymással a hibáinkat, a tökéletlenségeinket és az érzéseinket, miközben nem szűnünk meg szeretni egymást. De még ha szeretet árad belőlünk, akkor sem vagyunk mindig szeretetre méltók. Ha pedig nem vagyunk tökéletesek, lényeges, hogy meg tudjuk bocsátani önmagunknak és másoknak. Azután másnap reggel elölről kezdünk mindent. Olyan folyamat ez, mint a[…] olvass tovább…” (BernieSiegel)

„Ha úgy bánsz egy emberrel, amilyen, akkor nem is fog megváltozni. Ha olyan emberként bánsz vele, akivé lenni tud és akar, akkor olyan lesz, amilyennek lennie kell.” (Goethe)

„Egy paradoxon: mindaz, amibe belekapaszkodok, eltávolodik tőlem és mindaz, amiről le tudok mondani, amit el tudok veszíteni, azt bőségesen visszakapom.” (Sárvári György)

„Mosollyal több embert nyerhetsz meg, mint rosszallással.” (Stephen R. Covey)

„Szülőként is gyakran kerülünk olyan helyzetbe, amikor gyermekeink úgy érezhetik, hogy számunkra nem ők, hanem a feltételhez kötött elvárásaink a fontosabbak. Válaszként ilyenkor kérlelhetetlen küzdelembe kezd a gyerek is, küzd a jogáért, hogy megőrizhesse saját személyiségét, egyéniségét, hiszen a feltétel nélküli szeretet vágyja.” (Stephen R. Covey)

„Rajtad áll, hogy mit látsz meg magad körül, hiszen nézőpontodat magad választod, akár meg is megváltoztathatod. Véleményed irányultsága aszerint formálódik, hogy hogyan akarod megtapasztalni a körülötted lévő világot. Te döntöd el, mit akarsz látni, s azután az a kép fogad, amelyet kiválasztottál.” (Arató Mónika)

„Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmad. Ha nincs igazad, nem engedheted meg, hogy elveszítsd.” (Gandhi)

„Ha a gyermek, aki egykor voltunk, ma megkérdezne, mi volt életünk legfontosabb tanulsága – mit mondanánk el neki, és cserébe mire döbbennénk rá mi magunk?” (Ismeretlen)

„Az életnek addig van értelme, amíg az ember szeretetet tud adni, és ami annál is sokszor nehezebb: képes szeretetet elfogadni is. Van, amikor a szeretet apró kis gesztusaink elfogadása nagyobb tett, mint önzetlenül adni. Amikor szeretetet adunk, akkor – mint kezdeményezők – az erő pozíciójában érezzük magunkat, s gyakran nem teszünk mást, mint szolid öntudatossággal[…] olvass tovább…” (Simon András: Szeretetközelben)

„Szeretlek, mert ahogy kezed végig simított lelkemen, nem a sok bolond, kicsinyes gyengeségre ügyelt miket lehetetlen nem észrevenni, hanem kibontotta azt a ragyogó szépséget, amit eddig senkinek sem volt türelme felkutatni.” (Roy Croft)

„Kétféle beszélgetés van. Az egyik, amikor mondom a magamét. Amikor önmagamat akarom érvényesíteni. Szavakkal hatalmat lehet szerezni, olyan világot, amely csakis rólam szól, amelyben én vagyok a fontos: amit én gondolok, én érzek, én élek, én fájok – színjátékot, melyben én vagyok a főszereplő. Aki a magáét mondja: egyedül van. Olyan világban él, ahol senkinek[…] olvass tovább…” (Müller Péter)

„A család ereje, akár egy hadsereg ereje, az egymás iránti hűségen áll.” (Mario Puzo)

„Minden életkornak megvannak a maga örömei, de ezeket sajnos mindig megkésve ismerjük fel.” (Pablo Picasso)

„Mondjuk, az élet az olyan, hogy én itt állok, és millió labda jön felém. Vannak kék labdák, piros labdák, fehér labdák, fekete labdák, mindenféle színű labdák repülnek felém. Ha van egy ideálom, akkor az olyan, mintha azt mondanám, hogy nekem fekete labdák kellenek. S akkor hiába jön felém mindenféle labda, egyik sem kell, várom a fekete labdákat,[…] olvass tovább…” (Feldmár András)

„Megtanulni élni nem más, mint megtanulni elengedni.” (Buddha)

Életközepi krízisek

Az aranykor nehézségei

Sokszor tapasztaljuk, hogy már éppen, amikor akár minden rendben lehetne, hiszen felépítettük karrierünket, családi, baráti kapcsolataink nagyvonalakban rendben vannak, anyagilag, egzisztenciálisan rendezett körülmények között élünk, mégis egy szinte érthetetlen krízis veszi úrrá magát rajtunk. Mindennap ugyanazzal a rutinnal éljük életünket, család, munkahely, otthon, szinte nincs már kihívás, nincsenek új célok, úgy érezhetjük nincs már hova fejlődni.

Ugyanakkor az idő múlásával szembesülünk az első külső, belső változással, melynek során tapasztalhatjuk, hogy a testünk, szellemünk megváltozik. Ilyenkor gyakran kétségbeesett lépésekkel harcolnánk az idővel, ami bizonytalanná, feszültté, reményvesztetté tehet bennünket. Ráadásul ugyanerre az időszakra jellemző a gyermekek önállósulása, kirepülése, vagy akár a szülők elvesztése. Az elkeseredés érzését az még jobban fokozhatja, ha az előzetesen kitűzött életcélok részben vagy egészben még beteljesületlenek, vagyis elhatalmasodik az az érzés és a vele járó csalódás, hogy „azt hittem, hogy ekkorra már máshol tartok”. Ezen problémák megoldásához új öndefinícióra, új célokra, újfajta elköteleződésekre van szükségünk, bizonyos helyzetek átkeretezésével, új szerepek megtalálásával, új feladatok definiálásával lehetünk úrrá rajtuk.

Milyen helyzetekben érdemes szakemberhez fordulni?

  • a hosszú párkapcsolat frissítésre szorul
  • elhidegülés, elmagányosodás a párkapcsolatban, „már semmi sem a régi”
  • “vele vagy  nélküle” dilemma
  • „semmi sem motivál”, örömtelen, céltalan élet
  • „nem leszek már fiatalabb” – önbizalomhiány
  • „elértem, amit akartam?” – életközepi válság
  • gyerekek kirepülése – kiüresedett kapcsolat
  • „hogyan lehetek értékes?” – nyugdíjaskor
  • karrierváltás, karrier tanácsadás szükségessége
  • betegségekkel való szembenézés
  • gyász, veszteségek feldolgozása

Ehhez kapcsolódó szolgáltatásaim:

  • egyéni tanácsadás
  • kapcsolati tanácsadás
  • konfliktuskezelő tanácsadás
  • gyásztanácsadás
  • állásinterjúra felkészítés
  • karrier tanácsadás
  • életvezetési tanácsadás

Felvilágosítás és időpont egyeztetés:
Tel.: +36/70-380-3634
email: bajnok.aniko@parkovacs.hu