„A szeretet: Ha igazán feltételek és irányítási vágy nélkül szeretünk valakit, azzal állandóságot, biztonságérzetet nyújtunk neki, megerősítjük azonosságtudatát, növeljük a biztonságérzetét, javítjuk önértékelését. Megadjuk neki azt a szabadságot, hogy belső erkölcsi parancsait kövesse, ahelyett, hogy a körülményeire és korlátaira reagálna.” (Stephen R. Covey)

„A te dolgod nem az, hogy a szerelmet kutasd, csupán annyit kell tenned, hogy megkeresel minden akadályt önmagadban, melyeket az útjába állítottál.” (Rumi)

„Ha nem látlak a szívemmel, s te engem, remény sincs rá, hogy megértsük egymást.” (Müller Péter)

„Szeretlek, mert ahogy kezed végig simított lelkemen, nem a sok bolond, kicsinyes gyengeségre ügyelt miket lehetetlen nem észrevenni, hanem kibontotta azt a ragyogó szépséget, amit eddig senkinek sem volt türelme felkutatni.” (Roy Croft)

„Egy ember nem akkor vall kudarcot, amikor legyőzik, hanem akkor, ha feladja.” (Richard M. Nixon)

„Ha úgy bánsz egy emberrel, amilyen, akkor nem is fog megváltozni. Ha olyan emberként bánsz vele, akivé lenni tud és akar, akkor olyan lesz, amilyennek lennie kell.” (Goethe)

„Egy idő után megtanulod a finom különbségtételt a kézfogás, és az önfeláldozás között… És megtanulod, hogy a vonzalom nem azonos a szerelemmel, és a társaság a biztonsággal… És kezded megérteni, hogy a csók nem pecsét, és a bók nem esküszó… És hozzászoksz, hogy emelt fővel és nyitott szemmel fogadd a vereséget: a felnőtt méltóságával, nem pedig[…] olvass tovább…” (Shoffstl, Veronica A.)

„A szeretet két ember között azt jelenti, hogy a másik öröme, jó érzései (…) fontosabb, mint az enyém. A  szeretet lemondást jelent az önző, egocentrikus életvitelről. A szeretet szívesen vállalt áldozatokkal jár utólagos számlabenyújtások, megbánások nélkül. A szeretet – ha már megszűnt is – visszaragyog a múltból, mint az élet legfontosabb ajándéka. Még egyszerűbben: a[…] olvass tovább…” (Popper Péter)

„Akkor szeress, amikor legkevésbé érdemlem. Mert akkor van rá nagy szükségem.” (kínai közmondás)

„Egy embert szeretünk vagy utálunk a maga teljességében. Nem bonthatjuk fel tulajdonságokra, nem mondhatjuk, hogy vállaljuk belőle azt, ami kellemes számunkra, elutasítjuk, ami zavaró és bosszantó. Egyetlen  kérdés létezik csak: Úgy, ahogy van és ha ilyen marad, kell-e nekem?” (Popper Péter)

„Ha a gyermek, aki egykor voltunk, ma megkérdezne, mi volt életünk legfontosabb tanulsága – mit mondanánk el neki, és cserébe mire döbbennénk rá mi magunk?” (Ismeretlen)

„Semmi nem érkezik idejében, semmit nem ad az élet akkor, amikor felkészültünk reá. Sokáig fáj ez a rendetlenség, ez a késés. Azt hisszük, játszik velünk valaki. De egy napon észrevesszük, hogy csodálatos rend és rendszer volt mindenben … Két ember nem találkozhat egy nappal sem előbb, csak amikor megértek e találkozásra … Megértek, nem éppen[…] olvass tovább…” (Márai Sándor: Eszter hagyatéka)

„A család azt jelenti, megosztjuk egymással a hibáinkat, a tökéletlenségeinket és az érzéseinket, miközben nem szűnünk meg szeretni egymást. De még ha szeretet árad belőlünk, akkor sem vagyunk mindig szeretetre méltók. Ha pedig nem vagyunk tökéletesek, lényeges, hogy meg tudjuk bocsátani önmagunknak és másoknak. Azután másnap reggel elölről kezdünk mindent. Olyan folyamat ez, mint a[…] olvass tovább…” (BernieSiegel)

„Amit helyesnek tartasz, jobb, ha elengeded, hogy mások is maguktól rájöhessenek a dolgok helyességére, akár másképpen, mint ahogy gondolnád.” (Stephen R. Covey)

„A boldogságot nagyon könnyű elhalasztani. Gondolhatod, hogy még ez kell hozzá, meg az kell hozzá. Ha nem kapsz észbe időben, így telik el az élet. A hiány érzékelésében. Vedd észre, hogy mi az, amiért hálás lehetsz már most, és fókuszálj a céljaidra.” (Arató Mónika)

Mediáció-váláselőkészítés

Konfliktus jelen van a családi életben és a párkapcsolatban egyaránt.A konfliktuskezelésre vannak bejáratott rutinjaink, de mégis vannak helyzetek, melyek elmérgesednek, a vitás helyzetet a felek képtelenek feloldani, ami a kapcsolatuk romlásához vezethet.

A mediáció során a mediátor vezeti az egyezkedés folyamatát. A mediáció fontos szabálya, hogy a szereplők egyenrangú félként vesznek részt a megbeszélésben. A mediáció célja, hogy egy olyan egyezség jöjjön létre a felek között, mellyel minden szereplő elégedett, ezáltal mindenki egyéni felelősséget vállal a rögzített megállapodás megvalósulására.

A mediáció a tárgyra koncentrál, ahol mindkét fél megfogalmazza elvárásait, illetve azt, hogy milyen változás lenne számára elfogadható, mivel lenne elégedett a folyamat végén. A mediátor ehhez nyújt segítséget, közreműködésével együttesen kidolgozzák a megoldás folyamatát. A mediációsfolyamat akkor sikeres, ha a megbeszélések eredményeként létrejön egy olyan írásos megállapodás, mellyel mindkét fél elégedett.

A mediátor személye. A mediátor pártatlan és semleges, közvetítői szerepet vállaló szakember. A mediáció teljes titoktartással működik. A mediátor levezeti a mediációs tárgyalást, de a megegyezés tartalma mindig a feleken múlik.

Milyen helyzetekben segít a mediáció?

A konfliktusoknak különböző szintjei vannak. Ha már ott tart a folyamat, hogy az álláspontok túl merevek, és a felek nem tudnak engedményeket tenni, vagy akár már nem is tudnak egymással konstruktívan szóba állni, akkor ott célszerű külső segítséghez fordulni.

Általában a következő esetekben érdemes mediátorhoz fordulni:

  • Párkapcsolati konfliktusok, és az együttélés nehézségei
  • Gyerekneveléssel kapcsolatos nézeteltérések
  • Anyai és apai feladatok a gyereknevelésben, és a családi életben
  • Békés válás közös megegyezéssel
  • Gyermekelhelyezés, láthatás, tartásdíj, szülői felügyelet, stb.
  • Válás utáni gyereknevelés kérdései
  • A kamaszokat érintő gondok (kötelezettségek vállalása, családi munkamegosztás, iskolai teljesítmény, szabadidő, zsebpénz, barátok stb.)
  • Közös döntések elakadása, a család fontos ügyeiben állandósult egyet nem értés
  • Tartósan megromlott a viszony valamelyik családtaggal

Válás esetén a mediáció jobb, mint a pereskedés

A mediációfolyamán a felek döntik el miben és miként kívánnak megegyezni, míg a válóperben a bíró hoz egy döntést, ami sokszor a legnagyobb jóakarat mellett sem tudja tökéletesen szolgálni a felek érdekeit.